Endüstriyel Yazıcılar İşletmeniz için Neden Önemli?

Barkodlar; birbirlerine paralel dik çizgilerle oluşturulan ve kodlanmasında ülke kodu, ürün kodu ve üretici ile ilgili bilgileri bulunduran bir dijital kimlik sistemidir. Barkod teknolojilerinin gelişmesi sayesinde ürünlerin sınıflandırılması ya da satılması gibi işlemler çok daha kısa süreler içinde tamamlanabilir. “Endüstriyel barkod yazıcı nedir?” sorusunun cevabı bu tür barkodları oluşturan cihazlar olarak belirtilebilir.

Barkod yazıcılar, ürünlere direkt olarak yapıştırılabilir şekilde üretilir. Mürekkep püskürtme özellikli, lazer, termal, nokta matris gibi çeşitli barkod yazıcı türleri bulunur. Barkodlar üzerine yapıştırılacakları ürünlere göre farklı boyut ve çeşitlerde üretilebilirler. Barkod sistemleri, ürünün fiyatı, içeriği , boyutları gibi birçok bilgiyi içinde bulundurur ve barkod okuyucularla birlikte bu bilgilere hızlı bir şekilde ulaşılmasını sağlar.

Endüstriyel Barkod Yazıcı Kullanılan Sektörler

Endüstriyel barkod yazıcı kullanılan sektörler oldukça fazla ve çeşitlidir. Ticaretten otoyol sistemlerine, sağlık alanından her sektördeki depolama işlemlerine kadar birçok alanda kullanımı yaygındır. Barkodlar işlemlerin hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesi için gerekli takip sistemlerinin daha kolay bir yolla kontrol edilebilmesini kolay hale getirir.

Barkod yazıcı modelleri farklı barkod çeşitlerine göre değişkenlik gösterebilir. Farklı ihtiyaçlara uygun olarak üretilen yazıcılar istenilen bilgileri barkodlara aktarır ve bu şekilde barkod üretimi yapılabilir. Barkod oluşturulurken yazıcıların kalitesi oldukça önemli. Barkod okuyucular tarafından okunmasında problem yaşanan barkodlar işlemlerin aksamasına yol açabilir bu yüzden barkod yazıcıların iyi kalitede olması önemli bir yer tutar. “Endüstriyel barkod yazıcı nerede kullanılır?” sorusuna cevap olabilecek kullanım alanları aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Lojistik
 • İmalat
 • Depolama
 • Sağlık
 • Ticaret
 • Market
 • Mağaza
 • Üretim

Endüstriyel Barkod Yazıcılar Neden Önemlidir?

Barkodlar, ürünlerin kimlikleri olarak düşünülebilir. Barkodlar içerisine kodlanan bilgiler sayesinde ürünün özellikleri ve içerikleri ile ilgili birçok bilgiye ulaşım sağlanabilir. Barkodlar aynı zamanda ürünün üretim zamanı, kim tarafından üretildiği, hangi ülkeye ait olduğu gibi çeşitli bilgileri de aktarabilir. Barkod yazıcı kullanmanız üretimini sağladığınız ürünlerin sınıflandırılması, takibi ve satışı gibi birçok işlemde süreçleri daha hızlı bir şekilde tamamlamanıza yardımcı olur.

Endüstriyel barkod yazıcı çeşitleri genellikle büyük hacme sahip ürünlerin etiketlenmesi için üretilen barkodlarda kullanılır. Ürün içeriği ile ilgili geniş bilgiler taşıyan endüstriyel barkodlar malların üretildiği ülke, üreticisi, boyutları gibi geniş bilgileri yansıtma özelliklerine sahip olur. Barkod yazıcıları ürünlerin kolay bir şekilde etiketlenmesi, tasnif ve takip işlemlerinin daha hızlı bir şekilde çözülmesini sağlar. Barkod ve barkod yazıcı kullanımı hem küçük ölçekli hem büyük ölçekli işletmeler için birçok fayda sunar.

Barkod Yazıcı ve Barkod Kullanımı Ne Tür Avantajlar Sağlar?

Barkod yazıcılar, birçok farklı alanda faaliyet gösteren işletmeler için işlemlerin zamanında gerçekleştirilebilmesi ve gecikmelerin önlenmesi açısından fayda sağlar. Barkod kullanımı ile ürünlerin kimliklendirme aşamaları hızlı bir şekilde tamamlanır ve hem üretim hem iletişim süreçlerinde ekstra zaman kaybının önüne geçilmesi daha kolay olur.

 • Tüketilmek ve kullanılmak için sınırlı zamanı olan ürünlerde barkod kullanımı, ürünlerin tüketiciye zamanında ulaştırılmasına ve üretilen ürünlerin boşa gitmemesine katkı sunar.
 • Barkod yazıcılar, barkod basım işlemlerinin hızlı bir şekilde tamamlanması gereken çalışma alanlarında aktif bir şekilde kullanılabilir, bu sayede basım sürecindeki hızlanma ile diğer işlemlerin de daha hızlı bir şekilde tamamlanmasına katkıda bulunulur.
 • Lojistik sektöründe yanlış gönderiler gibi problemlerin önlenmesinde barkod sistemi oldukça önemlidir. Barkodlara eklenen bilgiler sayesinde bu tür karışıklıkların önüne geçilmesi kolaylaşır ve karışıklık yaşanma ihtimali çok daha az olur.