Barkod Yazıcı Kullanım Alanları

Barkod yazıcılar; temelde pek çok alanda işinize yarayan barkodların basılmasını sağlayan makinelerdir. Barkod yazıcı makinesi termal cihaz türünde olabildiği gibi normal baskı şeklinde çıkaran cihazlar da olabilirler. Nokta matris ve lazer gibi daha pek çok yazıcı tipi bulunmaktadır. Barkodların dünya genelinde yaygın bir kullanımı bulunur. Buna bağlı olarak her kullanıma uygun olacak şekilde ürünler mevcuttur. Barkodlar ürün sınıflandırılmasında, ürün bilgilerinin görüntülenmesinde ve ürün takibi sağlamak gibi çeşitli görevlerde kullanılırlar.

Kullanım alanına bağlı olarak termal barkod yazıcı ya da püskürtmeli gibi türleri kullanılır. Barkodlar bir ürünün kimliği olarak nitelendirilir ve bu nedenle bunların net ve doğru bir şekilde çıkarılması önemlidir. İş yükünü hafifletmek ve daha pratik bir çalışma biçimi yürütmek için barkodların hızlıca basılması avantaj oluşturur. Bu cihazlar şu alanlarda kullanılırlar:

 • Depolama
 • Satış işlemleri
 • Sağlık sektörü
 • Otoyol geçişleri

Barkod yazıcı etiketi kaliteli baskılar yapmadığı durumlarda market gibi alanlarda sıkıntı oluşabilir. Bu nedenle kaliteli ve net baskı yapan barkod yazıcılar kullanılmalıdır.

Endüstriyel Barkod Yazıcılar

Endüstriyel barkod yazıcı, termal ve diğer yazıcı türlerine göre daha verimli bir şekilde baskı yapmanıza olanak tanır. Genellikle imalat, dağıtım ve lojistik gibi alanlarda kullanılan bu barkod yazıcı türleri sağlık sektöründe de kullanılır. Aynı zamanda masaüstü tarzı olan bu yazıcılarda işlerinizi hızlı yürütemezsiniz. Masaüstü etiket barkod yazıcı türünde olanlarda genellikle stok ve nakliye etiketleri basılır. Bazı zamanlarda binlerce barkodun tek seferde yazılması gerekebilir. Bu noktada endüstriyel yazıcılar işlerinizi kolaylaştırır. Çok sayıda üretim yapıyorsanız işlerinizin hızlı yürütülebilmesi için endüstriyel barkod yazıcılar gerekir. PDKS de gerekli çözümler arasında yer alır.

Kayıt tutmanızda, gönderim sürecindeki hataların azaltılmasında, depolama işlerinde ve stok takibi gibi konularda barkodlara ihtiyacınız bulunur. Hem bu işlerinizi yürütebilmek hem de marka güvenilirliğinizi artırabilmek için yapışkan barkod yazıcı işinize yarayacaktır. Barkod yazıcı kullanmanızın size sağlayacağı diğer avantajlar şu şekilde açıklanabilir:

 • Barkod yazıcı modelleri direkt olarak kağıdı tutar ve bu şekilde baskı yapar. Bu sayede kağıdın kayması, birbirine yapışması ve baskının kalitesiz olması gibi olumsuz durumlar yaşanmaz.
 • Etiket türündeki barkodları da bu yazıcılar sayesinde basabilirsiniz. Bu hem verimli bir iş yürütmenize hem de maliyeti daha düşük tutmanıza yarar.
 • İşlerinizi hızlı yürütmek istiyorsanız bu cihazlar size yardımcı olur. Oldukça kısa sürede çok sayıda barkod baskısı yapabilirsiniz.

Sağlık ve Diğer Sektörlerde Barkod Yazıcı Kullanımı

Sağlık sektöründe işlerin doğru ve net bir şekilde yürütülmesi gerekir. Hasta kimliklerinin görüntülenmesinde, hasta takibi sağlama konusunda ve ilaç yazılırken barkodlar kullanılır. Aynı zamanda eczacılık alanında ilaçların bilgisine ulaşabilmek için barkodlar yaygındır. Laboratuvarlarda ise kan tetkikleri, numune alımı ve doku takibi gibi alanlarda barkodlar kullanılır. Sağlık alanında bu kadar yaygın bir şekilde kullanılan barkodlar kimi zaman renkli barkod yazıcı tarafından da basılabilir. Sağlık sektöründe işlerin hızlı yürümesi hem çalışanlar hem de hastalar için önem arz eder. Bu noktada el tipi barkod yazıcı ile işlerin hızlı yürütülmesi sağlanabilir. Bu tür yazıcılar sağlık sektöründe kullanılabildiği gibi depolama işlerinde de kullanılır.

Ürünler üzerine hangi ülkeden geldiği, hangi üretici tarafından üretildiği ve diğer ürün bilgileri yerleştirilmelidir. El tipi barkod yazıcılar ile bu işlemler daha kısa sürede yapılır. Sistemli bir şekilde basılan barkodlarda herhangi bir toner hatası da yer almaz. Toner hatası olan barkod yazıcı ayarları yeniden düzenlenmelidir. Aksi halde yapılan baskıların kalitesinde düşüş olacaktır. Kalitesiz olarak basılan barkodlar, barkod okuyucu sistemlerde okunurken zorluk çıkarır. Bu durum işlerin aksamasına veya güvenilirlik düşüşüne dahi      neden olabilir. Aynı zamanda barkod yazıcı programları sayesinde; perakende satış, depolama, ihracat ve sağlık sektörü gibi alanlarda basılan tüm barkodları veri tabanına kayıt yaparak otomatik bir şekilde basım yapabilmeniz de mümkün.

En İyi Barkod Yazıcı Markaları

İşlerinizi daha hızlı ve pratik bir şekilde yürütmenizi sağlayan cihazları alırken bazı konuları göz önünde bulundurmalısınız. Barkod yazıcı markaları arasında seçim yaparken şu konulara dikkat edebilirsiniz:

 • İlk önce ürünü hangi alanda kullanacağınıza karar vermelisiniz. Bu cihazlar sağlık sektörü gibi alanlarda küçük olmalıdır. Ancak diğer perakende satış gibi sektörlerde      daha büyük yazıcılara ihtiyacınız olabilir. Barkod yazıcının gücü de bu noktada önem kazanır. İhtiyacınıza uygun olan ürünler işlerinizi daha pratik hale getirebilir.
 • Baskı çözünürlüğü yüksek olan yazıcılar tercih etmelisiniz. Böylelikle barkod okuyucu tarafından okumada herhangi bir sorunla karşılaşmamış olursunuz.
 • Kablolu ya da kablosuz olan bu cihazlar arasından ihtiyacınıza göre seçim yapmalısınız.
 • Bazı barkod yazıcıların ekranı bulunmaz. Bu durumda işlem geri bildirimi gibi eylemlerde bulunamazsınız. Daha doğru veriler için ekrana sahip olan cihazlar işinize yarayacaktır.
 • Barkod yazıcı fiyatları konusunda genel bir araştırma yapmalı ve buna uygun bir seçimde bulunmalısınız.

Bu konulara dikkat ettikten sonra “barkod yazıcı nasıl kullanılır?” konusu önemlidir. İlk olarak yazıcı içerisine kartuş yerleştirilir. Cihazın türüne bağlı olarak basılan baskılar değişebilir. Baskı yaparken iğne ucu kadar ısı verilir ve bu ısı sonucunda baskı işlemi gerçekleşir. Yapılan baskılar kesik olarak çıkar ve siz tek tek kesmek zorunda kalmazsınız. İhtiyacınız doğrultusunda direkt olarak çıkan barkodları kullanabilmeniz mümkündür.