Barkod Okuyucu Kullanım Alanları

Barkod okuma sistemi günlük hayatta sıklıkla kullanılır. Dikey yönlü çizgiler olarak görülebilen barkodlar üzerinde bulunduğu ürün hakkında birçok bilgiyi barındırır. Barkodların kullanıldığı alanlarda birçok avantaj görülebilir. Dünya genelinde standart haline gelen barkodlar bulunur. Barkodların ilk üç hanesi ürünün hangi ülkeden geldiğini öğrenmenizi sağlar. Sonraki haneler ürünün üretildiği firmayı ve ürün hakkındaki bilgileri içerir. Barkodların okunmasını sağlayan barkod okuyucu sistem hem üreticiye hem de tüketiciye yarar sağlar. Üretici için stok durumu, çalınmaya karşı önlem, işlerin daha kısa sürede tamamlanması gibi yararları bulunur.

Tüketici tarafı için de satın aldığı ürün hakkındaki çoğu bilgiye ulaşmasını sağlar. Ürünün nereden geldiği, kullanımı, cinsi ve çeşitli özelliklerini barkod yardımıyla görüntülenebilir. Barkodların kullanıldığı alanlar şunlardır:

 • Perakende
 • Depolama
 • Sevkiyat
 • Kalite kontrol
 • Fatura ödemesi
 • Sağlık sektörü
 • İhracat

Yaygın olarak kullanılan barkod okuyucu işletme için güvenirlik sebebidir. İşler daha hızlı ilerler ve tek bir ürün için ek eylemlerde bulunmaya gerek kalmaz. RFID gibi ihtiyacınız olan türden barkod okuyucu sistemini kullanarak işlerinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Barkod Okuma Sistemi ile Stok Takibi

İşleri daha verimli ve pratik hale getiren “barkod okuyucu nedir”konusunda araştırmalar yapılır.  Bu cihaz; ürünler üzerinde bulunan barkodların sinyaller sayesinde okunmasını sağlayan makinedir. Birçok kullanım alanı bulunur ve bunlardan birisi stok takip alanıdır. Stoklar firmanın hammadde veya satış için bulundurduğu ürünlere denir. Belirli sürelerde stoklarda azalma olur ve firma çalışanlarının stok miktarını takip etmesi gerekir. Stok durumunu sayım yapma yoluyla hesaplamak zordur. Bu noktada barkod okuyucu makinesi büyük fayda sağlar. Firmanın deposunda, mağazasında bulunan ürünlerin üzerinde barkodlar bulunur. Bu barkodlar firmaya ürünlerin girdiği andan itibaren ürünlere ayrı olarak verilir. Böylelikle ürünler stoklanmış olur. Barkod numarasında ürünlerin;

 • Markası
 • Rengi
 • Satış fiyatı
 • Toplam adedi
 • Boyutu

sisteme kayıtlı olarak tutulur. “Barkod okuyucu nasıl çalışır” araştırmasında ise mağazada satış yapılırken fiyat öğrenme amacıyla barkodların okutulduğu görülür. Bu yalnızca satış işlemi gibi görünse de aynı zamanda ürünün stoktan düşmesini sağlar. Barkod okuyucu tarafından okunan her ürün barkodu, sistemden otomatik olarak ürünü eksiltir. Böylelikle personel daha sonra ürün miktarı hakkında bilgi almak isterse barkod okutur ve stok hakkında bilgi alır. Genellikle büyük perakende mağazalarda yaygın bir şekilde kullanılır. Ürünlerin stok durumu için uzun süren sayım işlemleri yapılmaz. Bu sayede her seferinde depoya gitmeye gerek kalmaz ve işler daha pratik yürütülür.

Barkod ile Sevkiyat Takibi

Barkod okuyucu sistemlerin kullanıldığı bir diğer alan da sevkiyat takibidir. Günümüzde gelişen sevkiyat sektörü ile birlikte ürünlerin sevkiyat durumunu takip edebilmek zorlaşmıştır. Bu nedenle barkod okuyucu uygulaması yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle e-ticaret alanında satış yapan kişiler için barkod sistemi büyük kolaylık sağlar. Ürün üzerine bir barkod yapıştırılır ve bu ürün hakkındaki tüm bilgilerin yer aldığı barkod sayesinde satıcı ve alıcı kolay bir şekilde takip sağlar. “Barkod okuyucu nasıl kullanılır” diye merak edenler için; optik ışıklar ile sinyal alarak çalışan barkod okuyucuların her türlü barkodu okuyabilme kapasitesinde olduğu belirtilir.

Barkodlar kızılötesi ışıklarla aydınlanır ve barkod okuyucudan gelen ışığı barkod üzerindeki çizgiler algılar. Ardından bu ışıklar yansıyarak tarayıcıya yönlendirilir. Tarayıcı ise barkod okuyucu kurulumu sayesinde bütün bunları elektrik darbesine çevirmekle görevlidir. Sonrasında tüm bilgiler bilgisayar sistemine aktarılarak ürün hakkında sorgulama gerçekleştirilir. Sevkiyat takibi sırasında “barkod okuyucu ne işe yarar” konusu ise şu şekilde açıklanabilir:

 • Ürünlerin kargo esnasında kolay şekilde görüntülenebilmesini,
 • İşlerin daha pratik bir şekilde ilerlemesini,
 • Sevkiyatın güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesi
 • Ürün hakkındaki bilgilerin zamandan tasarruf ederek öğrenilmesini sağlar.

Pek çok farklı türde barkodlar farklı kodlar halinde yer alır. Ürünlerin üzerinde ister dikey yönlü ister kare- dikdörtgen halinde      semboller bulunsun; barkod okuyucular hepsini okuyabilir. Okuyucu; çizgileri deşifre ederek barkodu okur ve ürün hakkındaki bilgileri sisteme kaydeder.

Barkodun Sağlık ve Fatura Ödeme Sektöründe Kullanımı

Sağlık sektörü qr barkod okuyucu sistemlerinin kullanıldığı bir diğer alandır. Sağlık hizmetlerindeki personeller oldukça yoğun çalışır. Bu noktada barkod sağlık sektöründe şu alanlarda kullanılır:

 • Hasta takibini yapabilmek
 • Kimlik sorgulama
 • İlaç yazma ve eczacılar tarafından ilaç takibi yapma

Barkod okuyucu sistemler sayesinde bu alanda iş yükü olabildiğince hafifler. Özellikle laboratuvar bölümünde:

 • Kan, doku ya da numune alma konusunda doğru tetkik,
 • Hasta kabul,
 • Envanter takibi gibi alanlarda da yaygın olarak barkod okuyucular kullanılır.

Barkod okuyucuların yaygın olarak kullanıldığı alanlardan bir diğeri ise fatura ödeme sektörüdür. Bu sektördeki çalışanların daha pratik ve hızlı bir şekilde faturaları işleme alabilmesini sağlar.

Fatura ödeme merkezleri gün içerisinde çok sayıda müşteri alır. Tüm bu müşterilerin işlerini hızlı bir şekilde yapabilmek önemlidir ve bu noktada barkod okuyucu sistemleri devreye girer. İşlerin belirli bir düzende ilerlemesini sağlayarak hem müşteri hem de çalışanlar için pek çok açıdan kolaylık sağlar. Tüm kullanılan sektörlerde barkod okuyucu ayarlarının yapılmış olması gerekir. Doğru ve net bilgiye ulaşabilmek için barkod ayarlarının doğru olması gerekir. Barkod okuyucularda bulunan karakter algılamasında bazı zamanlarda sorun çıkabilir. Karakter algılama ayarlarının yapılması durumunda sorunsuz bir şekilde çalışır. Her barkod okuyucunun özel bir ayar sistemi bulunur.  Ayar sistemi ayrıntılarına ve barkod okuyucu fiyatları bilgisine Perkon üzerinden ulaşım sağlamanız mümkündür.