Fiyat Gör Cihazı Nedir?

Son zamanlarda birçok alanda kullanılmaya başlanan fiyat gör cihazı, işlevli ekipmanlar arasında yer alır. Peki birden fazla yerde kullanılan fiyat gör ne demek? Fiyat gör, marketlerde veya alışveriş yerlerinde sıklıkla karşılaşılan elektronik bir cihazdır. Fiyatın okutulduğufiyat gör cihazı, barkodlu ürünlerin ücretini öğrenmek için kullanılır. Cihazın çalışma prensibi, barkodlama sistemine dayanır. Bundan dolayı yalnızca barkodlu ürünler üzerinde çalışır. Özellikle tek tek ürün takibinin yapılamadığı yerlerde barkod sistemi oldukça yaygındır. Bu sayede ürünlerin fiyat bilgilerine kolayca ulaşılabilir. Fiyat gör cihazları, özellikle büyük market bölümleri veya büyük alışveriş alanları için pratik ekipmanlar arasında bulunur.

Kullanılacak alana göre fiyat gör ölçüleri arasında değişiklikler meydana gelir. Bu durum göz önüne alınarak cihaz seçimi gerçekleştirilir. Oldukça kolay bir kullanımı olan cihaz, yardımcı programlar ile de desteklenebilir ve ekstra özellikler eklenebilir. Yardımcı destek programları indirilerek cihaza entegre edilebilir ve kullanım amacına göre “uyku modu- kapatma” gibi yeni yazılım özellikleri eklenebilir. Fiyat gör cihazının destek program kurulumu, cihaza uygun bir şekilde uygulanarak kolaylıkla kullanılabilir.

Fiyat Gör Cihazı Nasıl Kullanılır?

Fiyat gör cihazlarının kullanılması için öncelikle, barkod sistemiyle çalışılması gerekir. Barkod, neredeyse her ürünün paketinde bulunan siyah şeritli etiketlerdir. Bu etiketler, oluşturulan özel grafikler ile ürüne has özellikleri taşıyan kodlardan oluşur. Belirli bir grafik düzeninde, barkod alanlarına ürünün ismi ve fiyat bilgileri kodlanır. Aynı ürünler aynı etiketlerle eşleşirken, farklı ürünler için farklı grafikteki barkodlar kullanılır. Fiyat gör makinesi ise barkodlardan bu bilginin alınması ve ekrana aktarılması işlemini yapar. Özellikle fiyat bilgisinin barkodlardan okunabilmesi için kullanılır. POS PC gibi pratik kullanımı sayesinde pek çok alanda tercih edilir. Kullanım kolaylığı ve kullanım pratikliği sağlaması hem kullanıcı için hem de ürün sahibi için oldukça avantajlı özellikler içinde yer alır. Fiyat gör cihazlarının kullanımı ise genel olarak şu şekildedir:

  1. Öncelikle satışı yapılacak her ürün için barkod başvurusu yapılır.
  2. Temin edilen barkodlar, daha sonra ürünlere yerleştirilir. Bu aşamada, aynı tür ürünlere aynı fiyat bilgili barkodlar verilir. Örneğin, aynı kıyafetler için aynı fiyat bilgisine sahip olan barkodlar etiketlenir. Bunun en önemli sebebi ise aynı bilgiye sahip olan ürünlerin karışmasını engellemektir.
  3. Fiyatı öğrenilmek istenen ürünün barkodu, fiyat gör cihazına doğru okutulur.
  4. Fiyat gör cihazının barkodu okuması için yapılması gereken tek şey cihazın sensörüne ürünün barkodunu göstermektir. Cihaz, içerisindeki arayüz sayesinde barkod üzerindeki kodları deşifre ederek bağlı olduğu ekrana bu şifreyi fiyat olarak yansıtır. Böylece barkodlu ürünün fiyat bilgisi elde edilmiş olunur.

Fiyat Gör Cihazı Nerelerde Kullanılır?

Fiyat gör cihazı geniş kullanım alanına sahiptir. Cihazın en çok kullanıldığı alanlar, market zincirleri, kitap dükkanları ve alışveriş merkezleri olsa da, daha küçük ticari işletmelerde de kullanımı oldukça yaygındır. Hem sunduğu kullanım rahatlığı hem de ürünlerin fiyatlarını daha kolay öğrenebilme olanağı ile fiyat gör cihazları, farklı birçok alanda kullanıma son derece uygundur. Barkod okuyucu görevi gören cihazlar, barkodlu ürün bulunduran tüm işletmelerin kullanabileceği sisteme sahiptir. Ürün çeşitliliği ve ürün sayısı arttıkça barkod kullanımının sıklaşması, fiyat gör cihazlarının da kullanımını artıran nedenlerdendir. Ürünlerin tek tek takip edilmesi ve fiyat listesinin hazırlanması, barkod sistemi olmadan zorlayıcı bir durum oluşturur. Barkodlu ürünlerin fiyatlarına en hızlı ve en kolay yoldan ulaşılması için fiyat gör cihazları sıklıkla kullanılır.

Fiyat gör cihazlarının birden farklı boyutu bulunur. Özellikle kullanılacak alana göre boyut farklılıkları meydana gelir. Market ve alışveriş merkezlerinde sıklıkla kullanılan fiyat gör cihazları daha büyük bir boyuta sahipken küçük alanlarda kullanılan fiyat gör modelleri daha ufak bir boyuta sahiptir. Bunun yanı sıra taşımaya uygun cihazlar da mevcuttur. Mobil fiyat gör cihazları, hafif olmasından dolayı taşımaya uygun cihazlar arasında yer alır. Tekstilden gıdaya, eşyadan her türlü malzemeye, portatif ve klasik fiyat gör cihazlarının genel olarak kullanıldığı yerlerden bazıları ise şu şekildedir:

  • Büfeler ve küçük marketler
  • Süpermarketler ve büyük market zincirleri
  • Butikler
  • Küçük ticari işletmeler
  • Dükkanlar ve barkod etiket sisteminin kullanıldığı alanlar

Fiyat Gör Cihazı Fiyatları

Fiyat gör cihazı, sadece müşteri için değil satıcılar için de vazgeçilmezler arasında yer alır. Bundan dolayı da barkod sistemi ile çalışan hemen hemen her market ve dükkanda fiyat gör cihazı bulunur. Fiyat gör cihazı ile ürün bilgilerine kısa sürede ulaşan çalışanlar, müşteriye daha kısa bir zamanda ulaşabilir. Barkodlarda yer alan kodların tek tek manuel bir şekilde bilgisayara girilmesi uzun bir zaman alır. Fiyat gör cihazı ile kısa sürede ürün bilgisine ulaşılması zamandan da tasarruf sağlar. Bu yüzden fiyat gör cihazları, her kullanıcının kullanımına uygun olacak şekilde üretilir. Fiyat gör cihazlarının farklı programlarla çalışabilmesi de mümkündür.

Fiyat gör programı gibi seçeneklerden de destek alınabilir. Bununla birlikte, fiyat gör cihazına yüklenebilecek destek programları da Perkon üzerinden indirebilir ve fiyat gör cihazının kurulumu tamamlanabilir. Yardımcı programlar ile cihazın işlevselliği artırılarak kullanımı genişletilebilir. Tercihe uygun olarak pek çok farklı program seçeneği bulunur. Tüm programlar kullanım amacına uygun olacak şekilde tasarlanmıştır. Kullanılacak programlar dışında portatif ya da mobil şekilde, cihazlara uyumlu birçok model ve seçenekte fiyat gör cihazı vardır. Her bir cihazın kendi içinde farklı özellikleri ve farklı fiyatları bulunur. Fiyat gör fiyatları ise genel olarak kullanım alanına ve cihazın büyüklüğüne göre değişir. Fiyatları etkileyen birden fazla özelliğin bulunması cihazlarda oluşan çeşitliliği de doğrudan  etkiler.