El Terminali Nedir?

El terminali temelde veri depolama ve veri işleme gibi eylemlerde yaygın olarak kullanılır. Kolay şekilde taşınabilecek boyutlarda olmalarından dolayı çeşitli işletmeler tarafından tercih edilir. “El terminali nedir?” diye merak edenler için; genel olarak el bilgisayarı yerine kullanılan bir araç olduğu söylenebilir. Avantajları:

 • Stok takibinde, üretim işlerinde, satış, depolama alanlarında tercih edilirler.
 • Bu cihazlar sayesinde toplanan verileri ana sistem bilgisayarına aktarabilmeniz mümkündür.
 • El terminali verileri işlemek, depolamak, yorumlayabilmek  için kurulabilir.
 • Mobil ortamlardaki veri depolama işlemlerini yürütebilmeleri açısından farklı sektörlerde kullanılırlar.

Bu cihazlar ana sistem tarafından kontrol edilerek çalıştırılır. Bu sayede diğer el terminalleri tarafından girilen bilgiler birbirleriyle bağdaşır. Böylelikle sisteme girilen bilgilerin sorunsuz olması ve hata çıkarması önlenir. Bilgiler hem el aracılığıyla hem de barkodlar sayesinde girilebilir. Barkod sistemiyle çalışan tüm işletmelerin ihtiyaç duyduğu bir sistemdir.     . Böylelikle işlerini daha hızlı yürütebilirler ve sisteme girilen verilerde hata çıkma ihtimalini de azaltmış olurlar. Bu cihaz sayesine birkaç saniye içerisinde ürün hakkındaki bilgiye ulaşabilirsiniz.

El Terminallerinin Kullanım Alanları

Genellikle kablosuz el terminali; satış, market, lojistik, depoda kullanılır. Birçok işletmede tercih edilirler. Sahip olduğu yazılım özelliği sayesinde doğru bilgilerin pratik şekilde işlenmesine olanak tanır. Bu cihazlarla yürütülen işler daha hızlı, doğru, kontrollü olarak yapılır. Cihazların içerisinde bir işlemci, mimari ve aynı zamanda depolama alanı yer alır. Tüm bu donanımlarıyla özellikle barkod okuyucu sistemlerle çalışan işletmeler tarafından kullanılır. Bir ürün hakkında tüm bilgileri barkodlar sayesinde öğrenebilirsiniz. Ürün üzerine yapıştırılan bu barkodlarda, o ürünün hangi ülkeden geldiği, hangi üretici tarafından üretildiği ve ürün hakkındaki genel bilgilere ulaşabilirsiniz.

Barkodlar sayesinde ürünlerinizin stok takibini, gönderi takibini ve genel durumunu rahatlıkla görüntüleyebilmeniz mümkündür. Bu nedenle özellikle satış alanındaki işletmeler tarafından barkod okuyucu el terminali sıklıkla tercih edilir. Bunun haricinde;

 • Lojistik sektöründe,
 • Depolama alanlarında,
 • Restoranlarda,
 • Sayaç okuma,
 • Otopark,
 • Sıcak veya soğuk satış yapan işletmeler

gibi oldukça çeşitli alanlarda kullanabilirsiniz. El terminali programları ile tüm bu alanlarda cihazların kullanımları da pratik hale getirilmiştir. Ürünler hakkındaki her türlü bilgiyi işleyebileceğiniz ve depolayabileceğiniz cihazlar dokunmatik ekran, barkod okuma, klavye, GPS ve kamera gibi teknolojilere de sahiptir. Aynı zamanda yazıcılı el terminali cihazları da özellikle satış alanlarında oldukça faydalı olmaktadır. Hem sizin işlerinizin belirli bir düzende işlemesini hem de müşteri güvenini kazanmanızı sağlar.

El Terminallerinin Sağladığı Kolaylıklar

Bu cihazlar birçok alanda yaygın olarak kullanılır. Bu kadar çeşitli alanda kullanılması işletmeye fayda sağladığı içindir. “El terminali ne işe yarar?” sorusu şu şekilde açıklanabilir:

 • Bu cihazlar sayesinde ana sisteme pek çok veriyi yükleyebilirsiniz. Bu verilerin güvenilir bir şekilde yüklenmesi önem arz eder. Güvenlik sizin için sağlanır ve çok fazla uğraş gerektirmeden tüm verileri işleyebilirsiniz.
 • Eş zamanlı olarak diğer cihazlar ile birlikte işlenen veriler ana sisteme aktarılır. Bu işlem için ek işlem gerekmez. El terminalleri verileri işleme ve depolama görevine sahiptir.
 • Bu tür cihazların kullanıldığı işletmelerde el aracılığıyla girilen bilgilerin de kolay bir şekilde işlenmesi mümkündür.
 • Depolama alanı olan       bir işletmeye sahipseniz cihazlar istediğiniz veriyi bulmanızı kolaylaştırır. Depoda yer alan ürünlerin stok bilgisine rahatlıkla ulaşabilirsiniz.
 • Zamandan tasarruf sağlanır ve işletmenizde      işlerin      daha hızlı biçimde       ilerlemesini sağlar. Örneğin; bir restoran işletiyorsanız       müşteri siparişlerinin bu yöntemle       alınması süreci       hızlandırır. Bu hem müşteri memnuniyeti hem de işlerin disiplinli yürütülmesi anlamına gelir.
 • El terminali bataryası modeline göre değişse de genel olarak uzun süreli kullanıma uygundur. Bu sayede işlerinizi aksatmadan rahatlıkla yapabilirsiniz.
 • İşletmenizin ihtiyacı doğrultusunda işlerinizi kolaylaştıracak modeller bulabilirsiniz. Aynı zamanda cihazlar özel olarak düşme testlerinden geçirilmiştir. Bu yönüyle kullanım esnasında düşmeye karşı dayanıklı ve uzun ömürlü olur.

El Terminali Fiyatları

El terminalleri kullanım alanlarının oldukça geniş olması nedeniyle pek çok farklı özelliklere de sahiptirler. Cihazların sahip oldukları işletim sistemi sayesinde verilerinizi işler, depolar ve ana sisteme hızlı bir şekilde aktarabilir. Bu özelliklerine ek olarak başka özelliklerle de geliştirilmiş olabilirler. Örneğin;

 • Bazı cihazlarda GPS ve kamera sistemi de yer alır.
 • Aynı zamanda kullanım alanına bağlı olarak yazıcılı olan türleri de bulunur.
 • Barkod okuma sistemine sahip olanları ise genel olarak perakende, market, depo ve satış alanlarında kullanılır.

Bu özelliklere bağlı olarak cihazların fiyatlandırması da değişebilir. Temel olarak el terminali özellikleri fiyatlandırmada dikkate alınır.

Cihazın donanım ve teknik özellikleri fiyatları arttıran unsurlardır. İşlerin kolay yürütülebilmesi için geniş ekrana sahip olmaları önem arz eder. Bu nedenle geniş ve dokunmatik ekrana sahip cihazların fiyatı dar artış gösterir. Ayrıca tamamen dokunmatik ekrana sahip olanların fiyatı yarı dokunmatik ekranlı olanlardan daha farklı olur. Aynı zamanda depolama alanı geniş olanların fiyatlandırması da yine değişkenlik gösterebilir.. Depolama alanı genellikle 16 GB ile 128 GB arasında değişir. İhtiyacınıza yönelik dilediğiniz kadar alana sahip olan cihazlara ulaşabilirsiniz. Tüm bu özelliklere bağlı olarak el terminali fiyatları değişir. Daha hızlı çıktı almak istiyorsanız yazıcıya sahip olan modelleri tercih edebilirsiniz. Barkod okuyucusunun kalitesi için lazer teknolojiye sahip olanların fiyatı değişmektedir.